Novinky

Bojíte se cestovatelského průjmu? Poradíme vám, jak se mu vyhnout

Průjmová onemocnění patří k nejčastějším zdravotním problémům cestovatelů. Některé země jsou dokonce tímto typem onemocnění pověstné. Příkladem může být Egypt. Snad každý slyšel o tzv. faraonově pomstě, která postihuje egyptské návštěvníky. Ale není to pouze Egypt, kde cestovatelům hrozí riziko. Každopádně nejrizikovějšími světadíly jsou Asie a Afrika. Důvod je jednoduchý, v těchto zemích jsou úplně jiné bakterie v jídle a ve vodě, než na které jsou Evropané zvyklí. Není ovšem pravda, že se cestovatelskému průjmu nedá vyhnout. Stačí se řídit našimi radami:

průjem
1.    Lactobacily – alespoň 3 dny před odletem začněte jíst lactobacily. Ty podpoří váš imunitní systém a hlavně pomáhají ničit škodlivé bakterie v trávícím systému. Probiotika berte po celou vaši dovolenou, každé ráno nalačno. Doporučujeme je jíst ještě pár dní po vaší dovolené, protože i přechod zpět na české jídlo může být pro vaše tělo náročný.


2.    České jídlo a pití s sebou – je jedno, zda jedete na all inclusive nebo ne, vždy si s sebou vezměte něco k jídlu z domova. Například sušenky. Také doporučujeme vzít do kufru, který odbavujete do zavazadlového prostoru, vodu. Je totiž ideální, abyste první tři dny kombinovali české bakterie s těmi zahraničními. Tělo si lépe zvykne a nebude to pro něj takový šok. 3 sušenky (které se neroztečou) a láhev vody, kterou budete střídat s tou zahraniční, mohou výrazně ovlivnit komfort z dovolené. 


3.    Žádné přecpávání – jasně, je to „zdarma“, ale to ještě neznamená, že vám z toho musí být špatně. Mnoho průjmů je neprávem připisováno zahraniční stravě, ale ruku na srdce, nebylo by vám blbě i v ČR, kdybyste do sebe narvali to, co na dovolené?


4.    Pozor na studené – určitě jste slyšeli o tom, že v létě se má pít teplé a v zimě studené, aby to pro tělo nebyl takový šok. Něco na tom bude, protože velmi často jsou průjmová onemocnění spojována s pitím příliš studených nápojů. Voda ve sklenici vám nemusí skoro zamrzat, aby vás osvěžila. 


5.    Pijte balenou vodu – velkou opatrnost věnujte tomu, co pijete. Opět jsou nejkritičtějším obdobím první 3 dny. Hlavně si po toto období dávejte pozor na led. Další dny už můžete být méně opatrní, ale balenou vodu pijte po celou dovolenou. 


6.    Alkohol – prostě vypalujte červa :) No dá se o tom napsat více?


Jediným způsobem, jak se vyhnout cestovatelskému průjmu, je prevence. Dbejte na to, co jíte a pijete. Pozor na zeleninu nebo špatně upravené maso. A to zvláště kuřecí. No a když vás průjem přece jen postihne, hodně pijte a dojděte si do místní lékárny pro prášky, protože jen ty zabírají na cestovatelské průjmy.